Понеділок, 27.01.2025, 18:42

Вітаю Вас Гість

Головна | Реєстрація | Вхід | RSS
Природа та її охорона
Головна » Статті » Природа та її поняття!

Що таке природа?
Етимологічно, тобто відповідно до первісного значення сло­ва, поняття природа є похідним від слів "при роді" (тобто ро­довій общині, формі спільноти людей, пов'язаних між собою кровною спорідненістю), "при родах", "при породіллі" (тобто при народженні, адже природа породжує людину). Але це по­няття і в літературі, і в буденній мові вживається неоднозначно.
      У найширшому розумінні природа це, перш за все, ми самі, а також все існуюче, весь світ в об'єктивній різноманітності його проявів. У цьому значенні поняття "природа" охоплює все суще, весь Всесвіт, воно близьке до поняття "матерія". Отже, це весь світ навколо нас у всій без­кінечності своїх проявів, об'єктивна реальність, що існує поза людиною і незалежно від неї. Природа не має ні початку, ні кінця, вона безкінечна у просторі й часі, перебуває у безпе­рервному русі, змінах. Отже, у цьому сенсі природа включає в себе і людське суспільство.

        В іншому розумінні природа це об'єкт науки, точні­ше — сукупний об'єкт "наук про природу", природознавства.

        Але найбільш поширеним є розуміння природи як сукуп­ності об'єктивних умов існування людства, його навко­лишнього середовища, як частини матеріального світу, що певною мірою протистоїть суспільству. Саме в цьому ро­зумінні поняття "природа" вживається для характеристики її місця та ролі в системі відносин людини і суспільства та об'єктивної дійсності.

     Таким чином, поняття "природа", "природне середовище" мають важливе практичне та психологічне значення, оскіль­ки в них робиться наголос на тій частині світу, центром якої є людина і яка є сферою її проживання, об'єктом вивчення та перетворення. У цьому аспекті природа як складова світової цілісності становить основу буття людини та суспільства, пред­мет людської діяльності, середовище людського існування.

       Протилежне поняттю природа — поняття культура. Не розглядаючи останнє докладно (про це йтиметься в одному з наступних розділів), лише констатуємо, що культура — це освоєне, перетворене людиною, природа ж — те, що проти­стоїть людині, існує за своїми власними, не залежними від людини законами. Культура, таким чином, є перетвореною людиною природою. Тому діяльність людини можна розгля­дати як перетворення природного, натурального в культурне, штучне. Саме в цьому перетворенні природи знаходить прояв сутність людського способу існування у світі.

         Людина, таким чином, у своїй діяльності протиставлена природі, але водночас є частиною і породженням великої "матері-природи". Природа ж пов'язана сама з собою, оскіль­ки людина є її частиною. Тому культурній історії людства передувала природна передісторія, в процесі якої складали­ся природні передумови суспільного життя.

       Але природа для людини — не лише умова її існування, не тільки сфера її перетворюючої діяльності. На цих заса­дах виникають і розвиваються й інші форми відносин люди­ни з природою, зокрема, крім практичного, пізнавальне відношення, яке реалізується у формі передусім природни­чих наук; оціночне ставлення до природи, яке має відобра­ження у поняттях блага, краси, добра тощо. У сучасному світі людина вперше за свою історію змушена також брати на себе відповідальність за збереження тієї частини природи, яка включена до сфери розвитку продуктивних сил суспільства і стає дедалі ширшою.

       Таким чином, людина, суспільство та культура водночас і протистоять природі, і органічно в неї входять. Така супе­речність породжує різне розуміння взаємовідносин людини і природи, про що йтиме мова далі.

Найзагальніше уявлення про взаємодію людини і приро­ди дає нам поняття навколишнє середовище, або довкілля. Це середовище звичайно поділяють на природне і штучне на­вколишнє середовище, або на так звану першу, неолюднену природу, що існує незалежно від людини та її діяльності, яка ще не стала предметом практичного перетворення і є потенцій­ним об'єктом пізнання та освоєння (інколи її називають "на­туральною природою"), і другу, тобто природу, яка вже охоп­лена практичною діяльністю людини, є її результатом, тобто середовищем культури.

До природного середовища належать гео- та біосфера, тоб­то ті матеріальні системи, які виникли поза і незалежно від людини, але стали або можуть стати об'єктом її діяльності. З початком освоєння космосу такими об'єктами можна вва­жати і певну частину Сонячної системи, так званий ближній космос. Отже, природне середовище не обмежується лише географічним середовищем. Поняття географічне середови­ще було введене у соціальну філософію та географію фран­цузьким ученим Ж. Реклю (1830—1905) та російським при­родознавцем Л.І. Мечниковим (1838—1888), братом видат­ного фізіолога І.І. Мечнікова, і до початку космічної ери воно більш-менш правильно відображало сутність проблеми. Що ж до сьогодення, то географічним середовищем можна вва­жати лише ту частину природи, з якою суспільство безпосе­редньо контактує на певному історичному етапі. Воно охоп­лює тільки поверхню Землі, становить надзвичайно важли­ву, але не єдину підсистему природного середовища існуван­ня людини, в чому ми незабаром переконаємося.

      Штучне середовище охоплює матеріальні та соціальні умови життєдіяльності людини, об'єкти естетичного і мо­рального ставлення людини до природи. Це матеріальні речі, створені людиною, яких не існує у природі: рослини та тва­рини, виведені або створені людиною завдяки природному добору чи генній інженерії; суспільні відносини, пов'язані з соціальною формою руху матерії і здійснювані через свідо­му діяльність людей, а також духовні, моральні, естетичні цінності тощо. Штучне середовище неминуче постійно на­ступає на природне, поглинаючи його.

       Щоб переконатися в зростанні ролі штучного середови­ща в житті людини, звернемося до такого прикладу. Маса всіх штучно створених людиною неживих речей та живих організмів називається техномасою.  Маса всіх живих організмів, які існують у природному середовищі, називаєть­ся біомасою. Сучасні елементарні розрахунки свідчать, що техномаса, вироблена людством протягом лише одного року, становить близько 1013—1014 тонн, біомаса ж, вироблена на суші, — 1012 тонн. Отже, вже сьогодні людство створило штучне середовище свого існування, яке в десятки й сотні разів продуктивніше за природне. До цього слід додати та­кож техногенний вплив людини, який призводить до змін геологічних структур, створення штучних водойм, змін ат­мосфери і навіть світіння Землі, тобто зміни її випроміню­вання під впливом штучних енергетичних процесів.

       Водночас природне середовище є не лише матеріальними умовами життєдіяльності людини і вихідним об'єктом виробництва, а й об'єктом певного естетичного й морального відношення. Адже з природою, як уже говорилося, нероз­ривно пов'язане не лише фізичне, а й духовне життя люди­ни. Тому ставлення людини до природи не визначається лише утилітарними, меркантильними інтересами, воно охоплює також і розуміння глибин людської душі.

       Таким чином, можна зробити чотири принципових ви­сновки, в яких відображається "людське обличчя" природи:

•   природа така, що має здатність породжувати людину;

•   людина як у прямому, так і в переносному розумінні народжується "з природи";

•   природна основа людини є тими підвалинами, на яких тільки й можливе виникнення неприродного, тобто люд­ського буття, психіки, свідомості тощо;

•   у природному матеріалі людина втілює те, що є для неї непритаманним, неприродним. У підсумку природа стає засадами суспільного життя.

       Різні тлумачення поняття "природа" відображають пев­ну "сходинку" в розвитку культури та рівень суспільних відносин, про що йтиметься.

Категорія: Природа та її поняття! | Додав: kati (02.06.2009)
Переглядів: 66564 | Коментарі: 2606 | Рейтинг: 3.8/12 |
Всього коментарів: 5571 2 3 ... 55 56 »
557 DatasheetSn  
0
Greetings all!
For precise analog signal applications, the AD-1 series datasheet is a valuable reference for selecting the right components. The AD-2 datasheet PDF outlines key electrical characteristics for AD-2 series components used in high-performance applications. When working with AD-3 datasheet download, you'll gain insights into the specific performance of AD-3 components. The AD-4 component datasheet helps you understand the specifications for advanced analog components. If you're using AD-5 datasheet PDF, you'll find detailed information about AD-5 components, which are crucial for high-precision designs.
The site with millions datasheet - https://getdatasheet.com/datasheets/new/2024/6/13.html
IGBT datasheet
74ACT datasheet PDF
PNP transistor datasheet
AD-6 datasheet download

Good luck!

556 LeonardSporn  
0
Владелец популярной площадки **Mega Darknet Market**, известный как **Мориарти**, запускает уникальный конкурс!

Каждая ваша покупка дает вам шанс выиграть драгоценные призы! Чем больше покупок, тем больше шансов.

**Результаты конкурса будут подведены в канун Нового года**, и сам **Мориарти** проведет их в прямом эфире! Это событие вы не захотите пропустить!

Подробнее об условиях и участии:
1️⃣ <>#1059;знать о конкурсе здесь](https://megacatkp55k5rtmloe3da7k7w7hp5l2da2kkmbc7lqdlm442wrxrqyd.top)
2️⃣ <>#1047;арегистрироваться и участвовать](https://megacatkp55k5rtmloe3da7k7w7hp5l2da2kkmbc7lqdlm442wrxrqyd.top)
3️⃣ <>#1057;делать покупку и выиграть](https://m3gaweb5.top)

**Мега-призы ждут вас**: от эксклюзивных товаров до секретных наград от самого Мориарти! Не упустите свой шанс. Участвуйте и выигрывайте!

Ждем вас на Mega!

555 Волс Декор  
0
Обновите ваше жилище с легкостью благодаря самоклеющейся плитке!

Теперь в Днепре доступны инновационные решения для вашего дома или бизнеса. Наша виниловая плитка для стен обеспечивает невероятное качество, долговечность и простоту укладки. Забудьте о сложных и дорогостоящих ремонтах - просто отклейте и приклейте нашу плитку, чтобы создать элегантные и современные поверхности в любом помещении.

У нас есть широкий выбор дизайнов и текстур, чтобы подчеркнуть ваш уникальный стиль. Измените ваш интерьер сегодня с нашей самоклеющейся виниловой плиткой - удобно, красиво, доступно!

Самоклеющаяся плитка купить по доступным ценам - https://walls-decor.com.ua/samokleyushchayasya-vinilovaya-plitka

554 Eugenehindy  
0
Toronto After Hours Alcohol Delivery - <a href=https://after-hours-toronto-alcohol-delivery.blogspot.com>https://after-hours-toronto-alcohol-delivery.blogspot.com</a>

553 DmhskccredY  
0
Recently, I've been eager to making a few bets on various athletic competitions taking place at the moment. I thought I ought to tell everyone that I have discovered what I consider to be the best reliable online destination in the US. If you might be excited about participating in the thrill, be sure to explore the platform: <a href=https://purecasinos.org/new/>Join now</a>

552 DavidDewax  
0
Enjoyment From The Comfort Of Your Home - After Hours Liquor Delivery Near Me - <a href=http://after-hours-liquor-delivery-near-me.wikidot.com>http://after-hours-liquor-delivery-near-me.wikidot.com</a>

551 Charlesunips  
0
After Hours Alcohol Delivery Toronto – Convenience At Your Fingertips - <a href=https://torontoafterhoursalcoholdelivery.wordpress.com>https://torontoafterhoursalcoholdelivery.wordpress.com</a>

550 Wesleyimife  
0
24 hour alcohol shop near me – Convenience At Your Fingertips - <a href=https://24houralcoholshopnearme.wordpress.com>24houralcoholshopnearme.wordpress.com</a>

549 Jackierhirl  
0
Easy Access to Convenience: Unlocking Efficiency with Fingertip Technology - <a href=https://24-hours-liquor-shop.netlify.app>24-hours-liquor-shop.netlify.app</a>

548 WilliamViand  
0
On-Demand Alcohol Delivery to Your Doorstep - After Hours Alcohol Delivery - <a href=http://alcohol-delivery-after-hours.wikidot.com>http://alcohol-delivery-after-hours.wikidot.com</a>

1-10 11-20 21-30 ... 541-550 551-557
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Категорії розділу
Природа та ми! [2]
Природа та її поняття! [2]
Суспільство та природа [1]
Природа в майбутньому [0]
Наше опитування
Ви вважаєте себе другом природи?
Всього відповідей: 161
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2025
Зробити безкоштовний сайт з uCoz